Uczniowie Szkoły Podstawowej im. św. Floriana w Brzegu Głogowskim na XX Dolnośląskim Festiawalu Nauki

12 października 2017 roku klasy V, VI, VII wzięły udział w Dolnośląskim Festiwalu Nauki w Głogowie.

Tym razem szkoła skorzystała z oferty zajęć zorganizowanych przez Szkołę Podstawową nr 2. Uczniowie podzieleni na trzy grupy uczestniczyli w zajęciach chemicznych pt. „Z magią za pan brat”, podczas których mogli obserwować doświadczenia chemiczne przeprowadzone przez starsze koleżanki z gimnazjum i panią Katarzynę Kuczewską. Duże zainteresowanie wzbudziły doświadczenia „kolorowe mleko”, „magiczny wulkan” oraz „burza w próbówce” wykonane przy dygestorium. W kolejnej pracowni dziewczęta i chłopcy poznawali tajniki fizyki podczas zajęć pt. „Ułóżmy coś ciekawego ze światła monochromatycznego”. Obserwowali strumień światła monochromatycznego padający przez soczewki. Badali właściwości cieczy nienewtonowskiej. W pracowni geograficznej pani Urszula Metelska mówiła o planowaniu wakacyjnych podróży, a Aleksandra Wójcik z klasy III gimnazjum zaprosiła w podróż marzeń po kraju dwóch kontynentów – Turcji. W pracowni informatycznej pan Łukasz Cirko przybliżył tajniki robotyki i algorytmiki. Uczniowie z powodzeniem układali algorytmy i budowali schematy logiczne.
      W drugiej części spotkań z nauką dziewczęta i chłopcy udali się do Muzeum Archeologiczno – Historycznego w Głogowie i tam pod kierunkiem pani Eweliny Wyrwas uczyli się sztuki kaligrafii. Z ogromną pieczołowitością kaligrafowali litery alfabetu i swoje inicjały. Wcześniej poznali ważne fakty z historii pisma.
      Wszyscy uczestnicy byli zachwyceni zajęciami. Każdy przyznał, że dzięki niekonwencjonalnemu spotkaniu z różnymi dziedzinami nauki poszerzyli swoją wiedzę i stali się bogatsi o nowe doświadczenia.